Kakšna bo e-knjiga prihodnosti?

Kakšna bo e-knjiga prihodnosti?

Pogledi, 29. julij 2014 ― Ko govorimo o e-knjigi, se pogosto pretvarjamo, da gre za jasen, enoznačen fenomen, ki smo ga v zadnjih letih lahko že dodobra spoznali in si o njem – vsak po svoje – ustvarili stališče z neomejenim rokom trajanja. Mesto e-knjige v sodobnem svetu pa v resnici še zdaleč ni začrtano. Industrija elektronskega knjigotrštva se nahaja na prelomni točki v svojem razvoju in zelo težko je predvidevati, kateri trendi bodo prevladali.
Calvary (2014)

Calvary (2014)

Filmski kotiček, 28. julij 2014 ― Slovenski naslov: Ni naslova Država: Irska, VBLeto: 2014Žanri: DramaDolžina: 100' ,  ImdbRežija: John Michael McDonagh Scenarij: John Michael McDonaghIgrajo: Brendan Gleeson, Chris O'Dowd, Kelly Reilly, Aidan Gillen, Dylan Moran, Isaach De Bankole, M. Emmet Walsh, Marie-Josee CrozeBrata McDonagh sta verjetno največja osvežitev, ki je doletela irski film v zadnjem obdobju. Zraven bi mogoče lahko prištel še Johna Crowleyja, ki je začel zelo dobro, vendar se je potem z vsakim novim filmom (in tematskim odmikom od domovine) nekako izgubil delček čarovnije, ki je zaznamovala njegov prvenec Intermission (2003). Brata McDonagh na drugi strani zaenkrat ne kažeta znakov stagnacije v kvaliteti, čeprav je treba imeti na umu, da je starejši John, tako kot mlajši Martin, doslej posnel le dva filma. Na veliko sceno se je naprej prebil mlajši Martin, ki je publiko in kritike navdušil s prvencem Morilca na kolektivca (In Bruges, 2008). A ker je tema današnjega prispevka druga dolgometraža tri leta sta

[GLASBA: tuje] Totedenski kratek pregled nerecenziranih, a relevantnih aktualnih izidov:

Koridor, 28. julij 2014 ― Eno & Hyde – High Life: o Tudi drugi letošnji album izpod rok dvojca Eno & Hyde ne prinaša posebnega navdušenja, a vseeno ponudi kar nekaj zanimivega ambientalno-eksperimentalnega utripa. Afriški funky in pop ritmi, kontrast minimalizma in zvočnega okrasja ter ponavljajoči se pomirjujoči droni so vodila albuma, za katerega imamo nenehno občutek, da je bil prehitro izdan. J. P. http://www.youtube.com/watch?v=qwnxypgED6s (skladba »DBF«) Opeth – Pale Communion: + Åkerfeldtova armija je s prejšnjim albumom prerasla svoje korenine v death metalu in ustvarila prepričljivo progrockovsko retrospektivo, Pale Communion pa je bendovo novo usmeritev naredil še svežo. Novi album resda sliči na progresivni rock, vendar je v svojem bistvu brezžanrski, brezčasne ideje pa Opeth kulminirajo v glasbo, kjer fenomenalnosti ne seva le uspeli poskus neobremenjenega ustvarjanja, temveč tudi vsesplošna zvočna odličnost. T. K. https://www.youtube.com/watch?v=GVbEFfpQUqA (celoten album) "Weird Al" Yankovic –
O izginjanju pisanja na roke

O izginjanju pisanja na roke

Pogledi, 27. julij 2014 ― Branje in pisanje sta povezani dejavnosti, ki sta lastni višje razvitim bitjem, pravzaprav samo človeku. Od izuma pisave naprej, kakih tri tisoč let pred našim štetjem, ni bilo več dvoma, kako zabeležiti konkretne dogodke in abstraktne ideje. Kar se je prej prenašalo iz roda v rod v neprekinjeni ustni verigi, se je v napisani obliki dalo uskladiščiti na dolgi rok.
Gnade [Mercy] (2012)

Gnade [Mercy] (2012)

Filmski kotiček, 26. julij 2014 ― Slovenski naslov: Ni naslovaDržava: Nemčija, NorveškaLeto: 2012 Žanri: Drama  Dolžina: 132' , Imdb Režija: Matthias GlasnerScenarij: Kim Fupz AakesonIgrajo: Birgit Minichmayr, Juergen Vogel, Henry Stange, Ane Dahl Torp, Iren ReppenAvtor bloga Odvisni od neodvisnih filmov?  je že dolgo nazaj v enemu svojih prispevkov v zelo pozitivni luči izpostavil nemško dramo Gnade (Milost). Predlog sem takrat zabeležil in nekaj dni nazaj mu končno tudi ponudil priložnost. Nekaj je gotovo; ob morju filmov veliko slabše kakovosti, ki sem jih videl vmes, bi si celovečerec Matthiasa Glasnerja zagotovo zaslužil večjo prioriteto. Na srečo, tisti boljši filmi nimajo roka trajanja in to je tista olajševalna okoliščina in razlog, da imam v arhivu  vedno zelo dolgo vrsto filmov, ki čakajo na ogled. Gnade je moje prvo druženje z nemškim scenaristom, producentom in režiserjem Matthiasom Glasnerjem, ki se skozi celotno kariero sprehaja med kino filmi in televizijskimi projekti. Najodmevnejše delo v njegovi filmo
Če ni raca, je pa delfin

Če ni raca, je pa delfin

Pogledi, 25. julij 2014 ― Ne povemo vsega in ne čisto natančno, če rečemo, da je nova oblast leta 1945 ukinila vse časopise, ki so do takrat izhajali. Pa vendar: Slovenec in Jutro sta zadnjič izšla 4. maja, Slovenski narod 30. aprila (po 77 letih). Zato pa sta 8. in 15. maja začela redno, dnevno izhajati prej ilegalna Slovenski poročevalec, glasilo OF, in Ljudska pravica, glasilo KPS.
Ida (2013)

Ida (2013)

Filmski kotiček, 24. julij 2014 ― Slovenski naslov: Ni naslova Država: Poljska, Danska Leto: 2013 Žanri: Drama Dolžina: 80', ImdbRežija: Pawel PawlikowskiScenarij: Pawel Pawlikowski, Rebecca LenkiewiczIgrajo: Agata Kulesza, Agata Trzebuchowska, Dawid Ogrodnik, Jerzy TrelaO Pawelu Pawlikowskemu, poljskemu režiserju ki živi in ustvarja na relaciji med angleško in francosko prestolnico, na tem koščku spleta še ni tekla beseda, zato se z nekaj vrsticami oziram na njegovo dosedanjo ustvarjalno pot. Pawlikowski je imel 14 let, ko je skupaj z družino zapustil Poljsko in emigriral na Zahod. Filmsko kariero je začel v na britanski televiziji, kjer je režiral dokumentarne filme, ob koncu 80-ih in začetku 90-ih mu je uspelo posneti nekaj odmevnih dokumentarcev. Z igranim filmom se je začel spogledovati konec 90-ih, med štirimi igranimi celovečerci posnetimi pred naslovno stvaritvijo najdemo dva precej odmevna naslova: Last Resort iz leta 2000 in štiri leta mlajšo romantično dramo My Summer of Love (oba sta bila nagrajena z bafto)

Trinajsterica za Bookerja

Pogledi, 24. julij 2014 ― Znanih je trinajst polfinalistov za Bookerja, najprestižnejšo in precej donosno britansko literarno nagrado, za katero so se doslej lahko potegovali zgolj pisatelji in pisateljice s potnimi listi iz Velike Britanije, držav Commonwealtha ali nekdanjih članic Irske ter Zimbabveja, odslej pa bodo k tekmi pripuščeni tudi Američani.

Za steklom pisanja

Pogledi, 24. julij 2014 ― Slovenci smo na volitvah kar nekajkrat dokazali, da bolj kot programe volimo osebnosti in da so nam najbližje umirjeni in že na prvi pogled premišljeni politiki. Volilnemu telesu je všeč, ko kandidat(ka) pokaže vitalnost in kakšen športni hobi, manj pa je ponavadi pozorno na bistveno aktivnost, ki parlamentarcem nadene idejno samozavest in prepričljivost v zastopanju političnih stališč. To je … pisanje.
Radikalno nov kulturnopolitični model – nujno!

Radikalno nov kulturnopolitični model – nujno!

Pogledi, 23. julij 2014 ― Pred državnozborskimi volitvami 2011 in pred drugim krogom predsedniških volitev leto pozneje smo kandidate poprosili za njihova stališča v zvezi s kulturo. Rezultat je bil všečno izražanje naklonjenosti in priseganje na vsa običajna obča mesta: podpirali bomo kulturo, utemeljeni smo na kulturi, prisegamo na svobodo ustvarjalnosti, kreativne industrije in neslutene priložnosti v sodelovanju javnega in vsega ostalega.
še novic